JANKCA2N5237
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JANKCA2N5237
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 120V 10A TO5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Product Status :
Active
Microchip
RoHS :
N
Series :
Military, MIL-PRF-19500/394
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Transistor Type :
NPN
Frequency - Transition :
Brand :
Microchip / Microsemi
Mounting Type :
Through Hole
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
2.5V @ 1A, 10A
Supplier Device Package :
TO-5
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
120 V
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Package / Case :
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Bulk
Current - Collector (Ic) (Max) :
10 A
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) :
10μA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
50 @ 1A, 5V
Subcategory :
Transistors
Power - Max :
1 W
Datasheets
JANKCA2N5237
Microchip Technology JANKCA2N5237
NPN -65°C ~ 200°C (TJ) 10μA TO-205AA, TO-5-3 Metal Can Bulk Through Hole
JANKCA2N5237 Overview
This device has a DC current gain of 50 @ 1A, 5V, which is the ratio between the base current and the collector current.A VCE saturation (Max) of 2.5V @ 1A, 10A means Ic has reached its maximum value(saturated).Product package TO-5 comes from the supplier.Collector Emitter Breakdown occurs at 120 VV - Maximum voltage.
JANKCA2N5237 Features
the DC current gain for this device is 50 @ 1A, 5V
the vce saturation(Max) is 2.5V @ 1A, 10A