JANHCA1N5312
Mfr.Part #
JANHCA1N5312
Package / Case
DO-204AA, DO-7, Axial
Description
CURRENT REGULATOR
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Vr, F :
Package / Case :
DO-204AA, DO-7, Axial
Supplier Device Package :
DO-7
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6 V @ 3.12 A
Series :
Military, MIL-PRF-19500/463
Diode Type :
Standard
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) :
4.29A
Datasheets
JANHCA1N5312
Microchip Technology JANHCA1N5312
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.6 V @ 3.12 A -55°C ~ 175°C DO-204AA, DO-7, Axial Through Hole
JANHCA1N5312 Overview
JANHCA1N5312 Features
JANHCA1N5312 Applications
There are a lot of Microchip
JANHCA1N5312 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB