JAN1N6778
Mfr.Part #
JAN1N6778
Package / Case
TO-257-3
Description
RECTIFIER
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
300pF @ 5V, 1MHz
Technology :
Standard
Product Status :
Active
Package / Case :
TO-257-3
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
TO-257
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 320 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 15 A
Series :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Datasheets
JAN1N6778
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.6 V @ 15 A 150°C (Max) 10 µA @ 320 V TO-257-3 Through Hole
JAN1N6778 Overview
JAN1N6778 Features
JAN1N6778 Applications
There are a lot of Microchip
JAN1N6778 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB