JAN1N5558/TR
Mfr.Part #
JAN1N5558/TR
Package / Case
DO-13
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Product Category :
Brand :
Microchip / Microsemi
Microchip
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
265V
Series :
Military, MIL-PRF-19500/500
Capacitance @ Frequency :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
RoHS :
N
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A
Base Product Number :
1N5558
Unidirectional Channels :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
191V
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-13
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
175V