JA1N040S103UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JA1N040S103UA
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
POTENTIOMETER
Manufacturer :
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Voltage - Rated :
500V
Taper :
Linear
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2.25W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
120°C
Length :
31.75mm
Resistance :
10kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
29.36mm
Diameter :
27.8mm
Composition :
Carbon
Tolerance :
10%
Type :
Potentiometer
RoHS Status :
RoHS Compliant
Military Standard :
Not
Datasheets
JA1N040S103UA
JA1N040S103UA Overview
The minimum operating temperature can be set to -55°C to make sure the angle position measuring sensors perform normally. But the operating temperature of angle position measuring sensors cannot exceed 120°C. The linear position measuring sensors can opposes the passage of 10kOhm current.