J21DF-12V-KX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J21DF-12V-KX
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.50MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Row Spacing :
0.157 (4.00mm)
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Color :
Black
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
MIL Conformance :
Feature :
Polarizing Key
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
JFA
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
0.098 2.50mm
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Female Socket
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Receptacle
Factory Lead Time :
18 Weeks
Total Number of Contacts :
12
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
12
Datasheets
J21DF-12V-KX
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp JFA
J21DF-12V-KX Overview
J21DF-12V-KX Features
JFA series
J21DF-12V-KX Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
J21DF-12V-KX Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM