J115F31AH48VDCS61.5U
Mfr.Part #
J115F31AH48VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 48V
Stock
51
In Stock :
51
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage :
48VDC
Package :
Tray
Coil Resistance :
1.536 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Current :
31.3 mA
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Features :
Must Operate Voltage :
36 VDC
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) :
50 A