J115F21C24VDCS.9
Mfr.Part #
J115F21C24VDCS.9
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Stock
870
In Stock :
870
Power Relays, Over 2 Amps
Base Product Number :
J115F21
Non Latching
Voltage :
5VDC to 277VAC
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Coil Resistance :
640 Ohms
Mounting Type :
PC Pin
Packaging :
Contact Configuration - 1C
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Package :
Tube
Series :
J115F2
Must Operate Voltage :
18 VDC
Features :
Contact Rating (Current) :
40 A
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Current :
37.5 mA
Datasheets
J115F21C24VDCS.9
Introducing Power Relays, Over 2 Amps CIT Relay and Switch J115F21C24VDCS.9 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:5VDC to 277VAC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:PC Pin, J115F21C24VDCS.9 pinout, J115F21C24VDCS.9 datasheet PDF, J115F21C24VDCS.9 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps CIT Relay and Switch J115F21C24VDCS.9 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.