ITS42K5DLDFXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ITS42K5DLDFXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
10-TFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 TSON10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Supply Voltage :
13.5V
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL; UNDER VOLTAGE
Fault Protection :
Over Temperature, UVLO
Number of Pins :
10
Turn Off Time :
30 µs
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Number of Outputs :
2
Output Current Flow Direction :
SOURCE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Height Seated (Max) :
1.15mm
Interface :
On/Off
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Nominal Input Voltage :
13.5V
Voltage - Load :
4.5V~42V
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
2014
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
26 Weeks
Max Power Dissipation :
660mW
Output Configuration :
High Side
Width :
3.3mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
10-TFDFN Exposed Pad
Halogen Free :
Halogen Free
Max Output Current :
250mA
Output Peak Current Limit-Nom :
0.4A
Rds On (Typ) :
2.5 Ω
Ratio - Input:Output :
1:1
Terminal Pitch :
0.5mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Nominal Supply Current :
25μA
Input Type :
Non-Inverting
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
P-Channel
Length :
3.3mm