ITA6V5B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ITA6V5B1
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5VWM 12VC 8-SOIC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Number of Terminations :
8
Height :
1.5mm
Number of Channels :
4
Polarity :
Bidirectional
Max Surge Current :
40A
Reverse Breakdown Voltage :
6.5V
Capacitance :
750pF
Peak Pulse Power :
300W
Depth :
4mm
Number of Elements :
6
Test Current :
1mA
Capacitance @ Frequency :
750pF @ 1MHz
Lead Free :
Lead Free
ESD Protection :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
8
Working Voltage :
5V
Power Line Protection :
No
Width :
4mm
Max Power Dissipation :
300W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25A 8/20μs
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
ITA, TRANSIL™
Operating Supply Voltage :
5V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Voltage - Rated DC :
6.5V
Leakage Current :
10μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
5mm
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
5V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
12V
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Base Part Number :
ITA6V5
JESD-609 Code :
e4
Peak Pulse Current :
25A
Breakdown Voltage :
6.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Packaging :
Tube
Bidirectional Channels :
5
Min Operating Temperature :
-55°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Breakdown Voltage :
6.5V
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Pins :
Power Rating :
300W
Datasheets
ITA6V5B1
Introducing STMicroelectronics ITA6V5B1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Number of Channels:4, Mounting Type:Surface Mount, Type:Zener, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:ITA6V5, Number of Pins:8, ITA6V5B1 pinout, ITA6V5B1 datasheet PDF, ITA6V5B1 amp .Beyond STMicroelectronics ITA6V5B1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.