ISL89160FBEAZ-T
Mfr.Part #
ISL89160FBEAZ-T
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Description
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Gate Drivers
Max Operating Temperature :
125°C
Turn On Time :
0.05 μs
Current - Output :
6A
Length :
4.89mm
Interface IC Type :
AND GATE BASED MOSFET DRIVER
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Supply Voltage :
16V
Output Peak Current Limit-Nom :
6A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Turn Off Time :
0.05 μs
ECCN Code :
EAR99
High Side Driver :
yes
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Turn On Delay Time :
25 ns
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
3.9mm
Fall Time (Typ) :
20 ns
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Position :
Dual
Rise Time :
20ns
Package / Case :
SOIC
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Published :
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
33.3W
Pin Count :
8, 8
Supply Voltage :
12V
Number of Drivers :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8
Max Output Current :
6A