ISL5120IB
Mfr.Part #
ISL5120IB
Manufacturer
Intersil
Package / Case
SOIC
Description
SPST, 2 FUNC, 1 CHANNEL, CMOS
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
On-state Resistance Match-Nom :
1Ohm
Number of Bits :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output :
SEPARATE OUTPUT
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Normal Position :
No
Package / Case :
SOIC
Packaging :
Bulk
Max Supply Current :
1μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Min Supply Voltage :
2.7V
Throw Configuration :
SPST
Max Supply Voltage :
12V
Published :
Operating Supply Current :
100pA
Supply Type :
Single
Length :
4.9mm
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.75mm
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
35 ns
Temperature Grade :
Industrial
Width :
3.9mm
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Number of Functions :
2
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Number of Pins :
8
Off-state Isolation-Nom :
76 dB
Resistance :
30Ohm