ISDF-11-S-R
Mfr.Part #
ISDF-11-S-R
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN INSULATOR HSG 11POS 1.27MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Termination :
Crimp
Color :
Black
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
Pitch :
0.050 1.27mm
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Latch Lock
Connector Type :
Insulator
Total Number of Contacts :
11
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
Series :
Tiger Eye™ ISDF
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Female Socket
Number of Rows :
1
Number of Positions :
11
Datasheets
ISDF-11-S-R
1 Rows Insulator Tube Black 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Tiger Eye™ ISDF
ISDF-11-S-R Overview
ISDF-11-S-R Features
Tiger Eye™ ISDF series
ISDF-11-S-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
ISDF-11-S-R Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM