IS82C55A96
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS82C55A96
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
CMOS PROGRAMMABLE PERIPHERAL INT
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
I/O Expanders
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Terminations :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Ports :
3
Length :
16.585mm
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
PLCC
Width :
16.585mm
Supply Current-Max :
8mA
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
QUAD
Radiation Hardening :
No
Temperature Grade :
Industrial
Number of I/O :
24
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
44
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
HTS Code :
Interface :
Parallel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Operating Temperature :
85°C
Power Supplies :
5V
Published :
Terminal Form :
J BEND
Height Seated (Max) :
4.57mm
Pin Count :
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V