IR04ST150K
Mfr.Part #
IR04ST150K
Description
FIXED IND 15UH 240MA 1.4 OHM TH
Packaging :
Tape and Reel
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
40MHz
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max DC Current :
240mA
Shielding :
Unshielded
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Q @ Freq :
65 @ 2.5MHz
Inductance :
15μH
DC Resistance (DCR) :
1.4Ohm Max
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Datasheets
IR04ST150K
IR04ST150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD