IR04RU5R6K
Mfr.Part #
IR04RU5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 495MA 32 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
32Ohm Max
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
HTS Code :
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
No
Construction :
Epoxy Coated
Inductance :
5.6μH
Lead Length :
36.515mm
DC Current :
495mA
Unshielded
Lead Diameter :
0.635 mm
Max DC Current :
495mA
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
IR04RU5R6K
IR04RU5R6K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD