IR04RU181K
Mfr.Part #
IR04RU181K
Description
FIXED IND 180UH 108MA 6.75OHM TH
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Max DC Current :
108mA
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Inductance :
180μH
DC Resistance (DCR) :
6.75Ohm Max
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Tolerance :
±10%
Datasheets
IR04RU181K
IR04RU181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD