IR04RU102J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR04RU102J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 74MA 33.1 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
DC Current :
74mA
Packaging :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
33.1Ohm Max
Inductance :
1mH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Lead Length :
36.515mm
Tolerance :
±5%
Series :
IR
Lead Diameter :
0.635 mm
Material - Core :
Iron
Construction :
Epoxy Coated
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Test Frequency :
790kHz
Mounting Type :
Through Hole
Q @ Freq :
55 @ 790kHz
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
2.3MHz
Max DC Current :
74mA
Datasheets
IR04RU102J
IR04RU102J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD