IR04BH102F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR04BH102F
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 74MA 33.1 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.635 mm
Tolerance :
±1%
Material - Core :
Iron
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Inductance Frequency - Test :
790kHz
HTS Code :
Inductance :
1mH
Packaging :
Bulk
Lead Length :
36.515mm
Q @ Freq :
55 @ 790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
2.3MHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
74mA
Size / Dimension :
0.180Diax0.385L 4.57mmx9.78mm
Construction :
Epoxy Coated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IR
DC Resistance (DCR) :
33.1Ohm Max
Datasheets
IR04BH102F
IR04BH102F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD