IR02ST2R2K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR02ST2R2K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 395MA 400MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
395mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
115MHz
Inductance :
2.2μH
Construction :
Epoxy Coated
Series :
IR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Packaging :
Tape and Reel
Material - Core :
Iron
Lead Diameter :
0.508 mm
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
IR02ST2R2K
IR02ST2R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD