IR02ST1R8K
Mfr.Part #
IR02ST1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 455MA 300MOHM TH
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Max DC Current :
455mA
Frequency - Self Resonant :
125MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.508 mm
HTS Code :
Construction :
Epoxy Coated
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Length :
36.515mm
Material - Core :
Iron
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
1.8μH
Datasheets
IR02ST1R8K
IR02ST1R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD