IR02SH471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR02SH471K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 36MA 42 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
DC Resistance (DCR) :
42Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Inductance :
470μH
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max DC Current :
36mA
Shielding :
Unshielded
Series :
IR
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Datasheets
IR02SH471K
IR02SH471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD