IR02ER3R3K
Mfr.Part #
IR02ER3R3K
Description
FIXED IND 3.3UH 270MA 850MOHM TH
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Test Frequency :
7.9MHz
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Reel
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e2
Material - Core :
Iron
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
DC Current :
270mA
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Length :
36.515mm
Max DC Current :
270mA
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
Epoxy Coated
Lead Diameter :
0.508 mm
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
90MHz
HTS Code :
Inductance :
3.3μH
IR
Special Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
IR02ER3R3K
IR02ER3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD