IR02BH151K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR02BH151K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
0.508 mm
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Lead Length :
36.515mm
Inductance :
150μH
Construction :
Epoxy Coated
Max DC Current :
61mA
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
IR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
15Ohm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Datasheets
IR02BH151K
IR02BH151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD