IR02BH100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IR02BH100K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.05mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
130mA
Weight :
299.994654mg
Radiation Hardening :
No
DC Current :
130mA
Material - Core :
Iron
Lead Length :
36.515mm
Series Resistance :
3.7Ohm
Packaging :
Bulk
Inductance :
10μH
Q @ Freq :
55 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Saturation Current :
130mA
Q Factor :
55
HTS Code :
Size / Dimension :
0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
Height :
3.05mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm Max
Series :
IR
Construction :
Epoxy Coated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Datasheets
IR02BH100K
IR02BH100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD