IQ82C55A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IQ82C55A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-QFP
Datasheet
Download
Description
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
Manufacturer :
Product Category :
I/O Expanders
Number of Ports :
3
Supply Voltage :
5V
Length :
10mm
Pin Count :
44
Number of I/O :
24
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.8mm
Height Seated (Max) :
2.45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Current - Output Source/Sink :
2.5mA
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
82C55A
Package / Case :
44-QFP
Output Type :
Open Drain
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Width :
10mm