IPSAT-G1003-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPSAT-G1003-5
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
PRESSURE TRANS 0-100BARG 4-20MA
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Operating Temperature :
-20°C~75°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Output Type :
Analog Current
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Pressure :
2900.75PSI (20000kPa)
Operating Pressure :
1450.38PSI (10000kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
10V~28V
Accuracy :
±0.25%
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Applications :
Industrial Automation
Termination Style :
Connector
Voltage - Rated DC :
28V
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm NPT
Package / Case :
Cylinder
Series :
IPSAT
Datasheets
IPSAT-G1003-5
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Sensata Technologies – Cynergy3 IPSAT-G1003-5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-20°C~75°C, Output:4 mA ~ 20 mA, Package / Case:Cylinder, IPSAT-G1003-5 pinout, IPSAT-G1003-5 datasheet PDF, IPSAT-G1003-5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Sensata Technologies – Cynergy3 IPSAT-G1003-5 ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
IPSAT Series Gauge Pressure Sensor Analog Current -20°C~75°C 1450.38PSI (10000kPa) Threaded ±0.25% 4 mA ~ 20 mA 10V~28V Amplified Output, Temperature Compensated
IPSAT-G1003-5 Overview
As a convenience, this transducer is included in Cylinder. Temperature should be set at -20°C~75°C on transducers in order for them to work reliably. Obtaining a 10V~28V supply voltage is not a problem for the transducers. If the transducer is designed to operate continuously at the rated ambient temperature, then the DC voltage should be 28V.
IPSAT-G1003-5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -20°C~75°C
IPSAT series
Operating Pressure: 1450.38PSI (10000kPa)
IPSAT-G1003-5 Applications
There are a lot of Cynergy 3
IPSAT-G1003-5 Transducers applications.
  • Hydrogen Storage
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Dry air system monitoring
  • Hydraulic, brake, and engine oil fluid pressure monitoring
  • Air brake pressure monitoring
  • Vertical velocity indication (e.g. rise/sink speed)
  • Internet of things
  • Enhancement of GPS navigation
  • Indoor navigation & localization (floor detection, elevator detection)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 16SOIC
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ CURR
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ 4-20
    TRANSMITTER WIRELESS 2.4GHZ DIGI