IPD1-23-S-R
Mfr.Part #
IPD1-23-S-R
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT HSG 23POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Color :
White
Series :
Mini Mate® IPD1
Contact Type :
Female Socket
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Option 2 :
LOCKING
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Wire Size (Max) :
20 AWG
Body Length or Diameter :
2.355 inch
Wire Size (Min) :
30 AWG
Factory Lead Time :
3 Weeks
Total Number of Contacts :
23
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
Pitch :
0.100 2.54mm
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.3 inch
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Body Depth :
0.505 inch
Datasheets
IPD1-23-S-R
1 Rows Receptacle Bulk White 23 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-23-S-R Overview
IPD1-23-S-R Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-23-S-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-23-S-R Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM