IPD1-21-S-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPD1-21-S-R
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT HSG 21POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Body Breadth :
0.3 inch
ECCN Code :
EAR99
Color :
White
Wire Size (Max) :
20 AWG
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Wire Size (Min) :
30 AWG
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
1
Series :
Mini Mate® IPD1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
21
Contact Type :
Female Socket
Mounting Option 2 :
LOCKING
HTS Code :
Pitch :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Packaging :
Bulk
Body Depth :
0.505 inch
Contact Termination :
Crimp
Datasheets
IPD1-21-S-R
1 Rows Receptacle Bulk White 21 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-21-S-R Overview
IPD1-21-S-R Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-21-S-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-21-S-R Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM