IPD1-17-S-K-R
Mfr.Part #
IPD1-17-S-K-R
Description
CONN RCPT HSG 17POS 2.54MM
1
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Series :
Mini Mate® IPD1
Mixed Contacts :
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
17
Number of Positions :
17
MIL Conformance :
3 Weeks
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
Bulk
Additional Feature :
POLARIZED, SHROUDED
Feature :
Polarizing Key
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
IPD1-17-S-K-R
1 Rows Receptacle Bulk White 17 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-17-S-K-R Overview
IPD1-17-S-K-R Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-17-S-K-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-17-S-K-R Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM