IPD1-13-S-K-R
Mfr.Part #
IPD1-13-S-K-R
Description
CONN RCPT HSG 13POS 2.54MM
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
POLARIZED, SHROUDED
Pitch :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
13
Female Socket
Empty Shell :
No
Mini Mate® IPD1
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
No
Crimp
Feature :
Polarizing Key
Published :
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
Number of Positions :
13
IEC Conformance :
Datasheets
IPD1-13-S-K-R
1 Rows Receptacle Bulk White 13 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-13-S-K-R Overview
IPD1-13-S-K-R Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-13-S-K-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-13-S-K-R Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM