IPD1-11-S-R
Mfr.Part #
IPD1-11-S-R
Description
CONN RCPT HSG 11POS 2.54MM
Rectangular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
1
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Mounting Option 2 :
LOCKING
Latch Lock
Wire Size (Max) :
20 AWG
Body Breadth :
0.3 inch
Crimp
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
11
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.505 inch
Wire Size (Min) :
30 AWG
Datasheets
IPD1-11-S-R
1 Rows Receptacle Bulk White 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-11-S-R Overview
IPD1-11-S-R Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-11-S-R Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-11-S-R Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM