IPD1-10-S-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPD1-10-S-P
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Factory Lead Time :
3 Weeks
Feature :
Polarizing Key
Fastening Type :
Latch Lock
Series :
Mini Mate® IPD1
Packaging :
Bulk
Published :
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
Straight
Contact Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Pitch :
0.100 2.54mm
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
10
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
Color :
White
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IPD1-10-S-P
1 Rows Receptacle Bulk White 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1
IPD1-10-S-P Overview
IPD1-10-S-P Features
Mini Mate® IPD1 series
IPD1-10-S-P Applications
There are a lot of Samtec Inc.
IPD1-10-S-P Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM