IMS5SWDBH181K65
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMS5SWDBH181K65
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180UH 260MA 4.4 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
Series :
IMS-5SWD-65
Max DC Current :
260mA
Current - Saturation :
85mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Lead Length :
36.52mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
4.4Ohm Max
Size / Dimension :
0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Radiation Hardening :
No
Inductance :
180μH
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Package / Case :
Axial
Published :
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.635 mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
IMS5SWDBH181K65
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD