IMB30-15BNOVC0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMB30-15BNOVC0K
Manufacturer
SICK
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensor Type :
Inductive
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V~30V
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Indicator :
No Indicator
Factory Lead Time :
3 Weeks
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Material - Body :
Plastic
Ingress Protection :
IP68, IP69K
Shielding :
Shielded
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency :
500Hz
Datasheets
IMB30-15BNOVC0K
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M30
IMB30-15BNOVC0K Overview
IMB30-15BNOVC0K Features
Operating Temperature: -40°C~100°C TA
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
IMB30-15BNOVC0K Applications
There are a lot of SICK, Inc.
IMB30-15BNOVC0K Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD