IM04BH241K
Mfr.Part #
IM04BH241K
Description
FIXED IND 240UH 101MA 7.8 OHM TH
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
101mA
Frequency - Self Resonant :
5.9MHz
Weight :
649.997866mg
Size / Dimension :
0.155Diax0.375L 3.94mmx9.53mm
Diameter :
4.19mm
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
65
Test Frequency :
790kHz
Material - Core :
Iron
Inductance :
240μH
DC Resistance (DCR) :
7.8Ohm Max
Datasheets
IM04BH241K
IM04BH241K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD