IM02ST560K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02ST560K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 100MA 5.7 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Lead Diameter :
0.508 mm
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel
Max DC Current :
100mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Type :
Molded
Series :
IM
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
56μH
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR
Lead Length :
36.575mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
DC Resistance (DCR) :
5.7Ohm Max
Datasheets
IM02ST560K
IM02ST560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD