IM02ST331J
Mfr.Part #
IM02ST331J
Description
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM TH
Max DC Current :
45mA
Lead Diameter :
0.508 mm
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
36.575mm
Type :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Not Applicable
HTS Code :
Inductance :
330μH
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
IM02ST331J
IM02ST331J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD