IM02ST1R2J
Mfr.Part #
IM02ST1R2J
Description
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Max DC Current :
590mA
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
1.2μH
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Datasheets
IM02ST1R2J
IM02ST1R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD