IM02ST180K
Mfr.Part #
IM02ST180K
Description
FIXED IND 18UH 145MA 3.1 OHM TH
Max DC Current :
145mA
Radiation Hardening :
No
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
18μH
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
30MHz
DC Resistance (DCR) :
3.1Ohm Max
Datasheets
IM02ST180K
IM02ST180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD