IM02ST150J
Mfr.Part #
IM02ST150J
Description
FIXED IND 15UH 150MA 2.8 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
35MHz
HTS Code :
Max DC Current :
150mA
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Published :
Tolerance :
±5%
Inductance :
15μH
Q @ Freq :
40 @ 2.5MHz
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Series :
IM
Radiation Hardening :
No
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Datasheets
IM02ST150J
IM02ST150J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD