IM02ST102K
Mfr.Part #
IM02ST102K
Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
Fixed Inductors
Diameter :
2.67mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
28mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
DC Resistance (DCR) :
72Ohm Max
Weight :
299.994654mg
Frequency - Self Resonant :
3.4MHz
Inductance :
1mH
Material - Core :
Ferrite
HTS Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Q Factor :
30
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
790kHz
Datasheets
IM02ST102K
IM02ST102K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD