IM02ST100J
Mfr.Part #
IM02ST100J
Description
FIXED IND 10UH 130MA 3.7 OHM TH
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Max DC Current :
130mA
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Lead Length :
36.575mm
Material - Core :
Iron
Q @ Freq :
55 @ 7.9MHz
Inductance :
10μH
Lead Diameter :
0.508 mm
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm Max
Packing Method :
TR
Datasheets
IM02ST100J
IM02ST100J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD