IM02SHR10K
Mfr.Part #
IM02SHR10K
Description
FIXED IND 100NH 1.35A 80 MOHM TH
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
Type :
Molded
Lead/Base Style :
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Inductance :
100nH
Tape and Reel
Max Operating Temperature :
125°C
Material - Core :
Phenolic
Max DC Current :
1.35A
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
680MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Length :
6.6mm
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
1.35A
Datasheets
IM02SHR10K
IM02SHR10K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD