IM02SH8R2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02SH8R2J
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2UH 155MA 2.7 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Iron
Tolerance :
±5%
Inductance :
8.2μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm Max
Lead Diameter :
0.508 mm
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Max DC Current :
155mA
Package / Case :
Axial
Lead Length :
36.575mm
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Type :
Molded
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Series :
IM
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
55 @ 7.9MHz
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Datasheets
IM02SH8R2J
IM02SH8R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD