IM02SH6R8J
Mfr.Part #
IM02SH6R8J
Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
175mA
Packing Method :
TR
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Lead Length :
36.575mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
IM
Packaging :
Tape and Reel
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Inductance :
6.8μH
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Iron
Lead Diameter :
0.508 mm
Type :
Molded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Datasheets
IM02SH6R8J
IM02SH6R8J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD