IM02SH6R8F
Mfr.Part #
IM02SH6R8F
Description
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Axial
Lead Length :
36.575mm
Material - Core :
Iron
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Max DC Current :
175mA
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Weight :
299.994654mg
Not Applicable
Packing Method :
TR
Inductance :
6.8μH
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Diameter :
2.67mm
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Datasheets
IM02SH6R8F
IM02SH6R8F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD