IM02SH680K
Mfr.Part #
IM02SH680K
Description
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH
Max DC Current :
92mA
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
2.5MHz
Type :
Molded
Lead Length :
36.575mm
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Tolerance :
±10%
Weight :
299.994654mg
DC Resistance (DCR) :
6.7Ohm Max
Diameter :
2.67mm
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Packing Method :
TR
Inductance :
68μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Axial
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
IM02SH680K
IM02SH680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD