IM02SH471K
Mfr.Part #
IM02SH471K
Description
FIXED IND 470UH 36MA 42 OHM TH
Inductance :
470μH
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Max DC Current :
36mA
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
IM
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Published :
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Type :
Molded
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
42Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
IM02SH471K
IM02SH471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD