IM02SH470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02SH470K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
110mA
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
36mA
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
36.575mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Diameter :
2.67mm
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Packing Method :
TR
Weight :
299.994654mg
JESD-609 Code :
e0
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Q Factor :
30
Test Frequency :
790kHz
HTS Code :
Type :
Molded
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Tape and Reel
Inductance :
47μH
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
4.5Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Series :
IM
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Datasheets
IM02SH470K
IM02SH470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD